Network Marketing İle Para Kazanmak Mümkün mü?

Executive (Yönetici)Öncelikle NETWORK MARKETING sisteminin, distribütörleri tarafından anlatılan (Kulağa mantıklı gelen) tanımını; sonrasında ise standart ticaretin akla mantığa hoş gelen tanımını inceleyelim. Eğer birileri size network marketing sistemi ile zengin olmayı vaat etmiş ise bu yazıya ayıracağınız 5 dk, size yüzlerce dolar kazandırabilir. Yaptığım her yorumun altını dolduracak nedenleri de paylaşacağım. OKUYUN

Standart Ticaret Sisteminde: Fabrikadan çıkan ürün, toptancı, bayi ve reklam ajansları tarafından çeşitli aracılar kullanılarak son tüketiciye ulaştırılır. Buna bağlı olarak ürünün üretim maliyetine ek + pazarlama maliyetleri doğar. Yani 10 liralık ham madde ile üretilen bir ayakkabı için önce reklam ajansına para ödenir. Ürünün birim maliyeti 11 lira olur. Sonra toptancıya 12 liraya satılır. Toptancı, aldığı ürünü 13 lira karşılığında bayiye satar. Perakende bayi de ürünü 15 liraya son kullanıcıya satar.

Network Marketing Sisteminde: 21. Yüzyılın ticaret sistemi olarak nitelendirilen network marketing sisteminde ise: satılan ürünlerin aracılar kullanılmadan, son kullanıcıya ulaşmasını sağlayan bir ticaret anlayışı vardır. Yani fabrikadan çıkan ürünü direk son satıcı alır ve son tüketiciye satar. Ortada toptancı, ajans, bayi gibi aracılar yoktur.

Bu şekilde aracılara  ödenecek ek maliyetlerden sağlanan tasarruf ya ürünün fiyatını aşağı çeker ya da satıcı kişinin kâr marjını yükseltir. Yani ürünün 2 belirgin özelliği vardır:

1.si : Fiyatı düşük olduğu için çok kolay satarsınız. (Hatta ürün kendi kendini satar 🙂 )
2. si: Fiyat düşük değildir ama satılan her üründen alınan kâr yüksek olduğu için sürümden kazanmakla uğraşmazsınız. (Yani incik boncukla uğraşmaşsınız 🙂 )

NETWORK MARKETİNG PRAMİT SİSTEMİ (SAADET ZİNCİRİ) MİDİR?

network

Network Marketing Kazanç Sistemi

Network marketing saadet zinciri değildir. Ortada satılan bir ürün varsa eğer - elle tutulan üründen bahsediyorum ki her ürünün de alıcısı vardır.- saadet zinciri değildir. Ama ürün yoksa veya dijital bir ürün varsa tehlike çanlarınızın çalması gerekir. Üstelik pazarlamanın neresi saadet zinciridir ki bu şekil bir pazarlama ağı Türkiye' de daha hala malesef kavranılamadı. Sana önerim bir pazarlamacı bul ve ona deki "Sattığın üründen yüzde kaç alıyorsun?" Sana cevabı muhakkak %3 olacaktır. O zaman gel network marketing ile ürün satışı yaptığımız kazanç tablosunu beraber inceleyelim.

Yukarıdaki tablonun en önünde duran lideri bay kırmızı, parayı götüren kurnazı simgeler doğru! Gelelim bu iş değilde hangi iş de öndeki liderin parayı götürmediği bir sektör var mıdır? Varsa yorumlarınızla beni aydınlatın ki o işe girelim tabanda olalım ve parayı götürelim. :) Microsoft, google, apple vs. şirketten bana teklif geldi de ben mi yapmadım! sorusunu aklınızın bir köşesine not edin. Üstelik aklınıza gelen her sektörde siyaset, ticaret, cemaat vs. her yerde en öndekiler parayı götürüyor... Bu sistemde ise en çok çalışan lider kazanır. Bu üstelik diğer sektör liderleri gibi kişiler hakkında kader belirleyici rol oynamazlar. Çünkü sisteme isteyen istediği zaman girer ve sistemden isteyen istediği zaman çıkabilir. Liderin ön safında yer alan maviler ise bay kırmızının kazancından en yüksek payı alan kişilerdir. Bu da doğru ki onlarda en çok emeği geçen arkadaşlardır. Bunu kabul etmek gerekir ki arkadaki gri renkli üyeler ise sizlersiniz mavilere ve daha çok kırmızıya da bol para kazandıracaksınız. 🙂 Sisteme ilk adımınızda gri adam olacaksınız. Bunu söylüyorum! çünkü bu ülkede kimse kimseye kazandırmak dahi istemiyor. Eğer sen de onlardan biriysen şu hikayeyi okumanı tavsiye ederim.  Ben bu sistemi ilk defa duyduğumda beni çok etkileyen şu sözü hiç unutmuyorum.

‘Eğer diğer insanların istedikleri şeyleri elde etmelerine yardım ederseniz, siz de istediğiniz her şeyi elde edebilirsiniz.’ Zig Ziglar

Bu felsefe aptallık değil kazan-kazan felsefesidir ki biz Türkler bu felsefeye göre çalışmadığı sürece kaybetmeye mahkumuz...

Kazanç Sistemi Şöyle İşler:  İlk başta sıfır(0) dan başlarsınız. -Bunu kabul etmeniz gerekir.- Tepedeki adama para kazandırıyorum; o birkaç tane sağlam alt üye bulmuş, onlara ürün paketini veya abonelik bedelini satıp yatışa geçmiş, ve paraya para demiyor... tarzı düşüncelerden sıyrılmamız gerekir. İlk amaçlarımız doğal olarak, yatırdığımız sermayeyi geri kazanmak ve verdiğimiz parayı kurtarmak için üye avına çıkıyor ve paket satmaya çalışıyoruz.  Prim kazanmak için insanlara saldırıyoruz ki bu çok yanlış - Bu işi bir eğitim gibi görmeliyiz.- Nasıl ki eğitime binlerce TL - Dolar para yatırıp ve 20 yıl emek harcayıp kimseyi suçlamadan ve aheste aheste çalışarak mezun olduğumuzda da aylık sabit gelirimizi almak için çabalıyorsak... burada da durum farksız değil! Unutmayın, Emek olmadan yemek olmaz. Üstelik burada normal eğitim sisteminden farkı satış yaparak kazanmaya direk başlarsınız. 20 yıl beklemenize gerek yoktur.  Bu arada kırmızı para babası da mavinin sattığı her üründen prim alır. Para babası diyorum ve üstüne sürekli basıyorum; çünkü bunu kabullenmediğiniz zaman para babası olamayacaksınız... Gri üyeler sermayesini geri kazanıp kara geçmeye başlayacaksa yeni üyeler bulup satış yapmalısınız. Veee siz de bakın bir müddet sonra mavi üye olarak artık alt üyelerden prim kazanmaya başlarsınız.. Tabi 20 yıl beklemezsiniz. Ve bu sistemde unutmamanız gereken bir şey varsa o da şudur. Sistemden çıkmadığınız müddetçe muhakkak ama muhakkak kazanırsınız. Bir yıl içinde bir çok insan pes eder. Belki siz de pes edeceksiniz ama denemezseniz bu sistemin size kazandırıp kazandırmayacağını asla öğrenemeyeceksiniz.  

 

BU SİSTEM BANA KAZANDIRIR MI?

21. yüzyılın ticareti demişken, 21. yüzyılın müşterilerini de konuşmamız gerekir.  Günümüzde insanlara bir ürünü satmak çok zordur. Çünkü bilişim sektörü o kadar ilerledi ki artık interneti cebimizde taşıyoruz. Ürün alırken TV reklamlarına inanmıyoruz. Müşteri gözünde: eğer ürünün TV’de reklamı varsa firma ciddi bir yatırımcıdır ve ürünü de kalitelidir algısı vardır. Fakat sadece tv değil. Gazetede olması lazım, reklam panoları özellikle -spor kulüplerinin- vs. ürünü sık sık bize gösteriyorsa artık o ürünün kaliteli olduğuna inanmaya başlarız. Ama en önemlisi bir arkadaş kullandıysa ve faydasını gördüyse kulaktan - kulağa ondan aldığımız bilgi ile tatmin oluruz. %80 bu arkadaş tavsiyesi her şeyden önemlidir. 

Bazen satın almak istediğimiz ürün dünyanın en iyi markası olabilir. Fakat biz yine de  tek taraflı medya etkisinden tatmin olamaz ve internette kullanıcıların yorumlarına bakarız.

Örneğin: Bugün dünyanın en çok araştırılan cep telefonu Iphone’dur. Hakkında bir haber çıksın, bütün teknoloji siteleri konu eder ve yayınlar. Peki insanlar Iphone u neden tutuyor. Arkadaşları tavsiye ettiği için ki bazı arkadaşlar Android Telefon tavsiyesi de edebilir. Ama Iphone telefonu arkadaşına tavsiye ederken bir kez daha düşün sana Apple Şirketi bu tavsiyeden hiç gelir payı veriyor mu?  Bizim network marketing ile pazarladığınız ürüne işte insanlar arkadaşları kullandığı, beğendiği için ve tavsiye ettiği için yaklaşırlar. Üstelik bu tavsiyeden gelir elde edersiniz...

Artık internet aracılığı ile bayiler aracılığı olmadan direk online prestijli ürünleri alabiliyoruz. Artık hayatımız internette ve insanları giderek bu girdabın içine çekiyor. Eğer internetten daha önce bir alışveriş yapmadıysanız üzülerek söylemeliyim ki gelecekte sizin yeriniz malesef yok!

Peki network marketing elinde katalogla kapı kapı dolaşma işi midir? HAYIR! Bu işin böyle algılanmasının sebebi illa ki kapı kapı dolaşıp ürün satmaya çalışan insanların olmasından dolayıdır. Öyle ki pazarlamacılar da yıllardır işlerini böyle yürütüyorlar. Network açıklamalı olarak Türkçesi : Ağ -Marketing- ile birleşince Ağ Pazarlama olarak karşımıza çıkar ki bu da bizi kapı kapı dolaşmak yerine ürünleri doğrudan şirketten alan bir insan ağı kurmak demektir. Aynı Bill Gate' s in microsoft şirketinde yaptığı gibi, veya Apple şirketinde olan ağ gibi, veya Facebook' ta kurulan insan ağı gibi.. Bu misallerden anlaşıldığı üzere insan ağını her şirket kurar. Doğrusu kurulan bu ağdan siz de ciddi manada gelir elde edersiniz.

Yani kısacası ürünü tavsiye et para kazan; ağını kur daha çok para kazan; ağını ayakta tut ve sürekli prograsif gelir elde et...

Peki Size Kim Güvenir?

Durun tahmin edeyim: En yakın çevreniz size güvenir. Eski okul arkadaşlarınız, akrabalarınız kısacası eş dost size güvenir. Belki güvenmeyebilirler de... Bu işin dezavantajı varsa o da en yakın çevrenizden size inanmayacak olan ve dahası kazanmanızı istemeyecek olanlar ortaya çıkmaya başlayabilir. İşte tam da bu noktada işi yapmaya başlarsınız. Eğer yeterli direnciniz varsa ve sağlam bir yüreğiniz bu işi yapmaya devam edeceksiniz. Yoksa eğer pes edebilirsiniz...

Çevrenizde kozmetik ürün markalarının temsilcilerini görürsünüz. Onların uzun süredir bu işi yaptığını da görebilirsiniz. Ama zengin olduklarını göremezsiniz. En iyisi bile cep harçlığından öteye geçecek para kazanamıyor. Sadece başarısızlık hikayelerini işitirsiniz. İşte bunun nedeni bu işi bir satış işi olarak görmelerinden kaynaklanmaktadır. Bu iş bir satış işi değil bir ağ kurma işidir.

Facebookta 300-400 arkadaşınız olabilir. 2000 beğenisi olan bir sosyal medya sayfanız da olabilir. Buralardan da satarım diye düşünmeyin. Bu ağ kurma işi böyle işlemiyor. Adı üstünde insan ağı kuruyoruz. Sosyal meydadaki asosyal davranışlarla bu iş yürümez. Denendi - Test Edildi - Başarısız Olduğu kabul edildi. Siz eğer dik kafalı biriyseniz ki çoğu insan öyledir -ben de bunlara dahilim- denersiniz ve olması potansiyel müşterilerinizi de kaybedersiniz ve sonra bu iş doğru bir iş değil dersiniz. Yani 5 Milyar $ lık bir sektör hakkında saçmalarsınız. Bu iş sosyal bir iştir. Bu ağı kurmak için gidip insanlarla samimi sohbetler etmeli, görüş almalı, onlarla ilgilenmeli, bir ağacın yeşerme süreçlerini insana uygulamalısınız.  İnternetten satılan bir ürün var doğru ama insanların satın alma kararı vermesi için dış dünyada desteklenmeleri lazım. Hatta satın aldıklarından sonra bile...

Ayrıca, UNUTMAYIN:

Satış, pazarlama bir yetenek işidir. Bilgi ve tecrübe gerektirir. Vasıf gerektirir. İşte biz bu noktada dışarıda size binlerce TL, $ ödeyerek kazanabileceğiniz eğitimleri bedavaya veriyoruz. Bu eğitimleri başka bir yerde alabilir misiniz? Zannetmem! Üye olduğunuz zaman vasıfsız olacaksınız. Arı gibi çalışacaksınız. Ve en sonunda ürettiğiniz balı yemenin zevki hiçbir işte yok!🙂

Sonuç: 

Tek başınıza çalıştığınız şu anki işinizde, süreklilik oluşturmanız imkansıza yakındır. Kaynaklarınız çevrenizle sınırlıdır. Dolayısıyla bir gün tek başınıza çalıştığınız işinizden olabilir, kaza geçirebilir, başınıza gelecek olayları önceden tahmin edemiyebilirsiniz..., Bizler diyoruz ki "BİRLİKTE DAHA GÜÇLÜYÜZ." felsefesine göre yaşayalım; şu an ki işinizi bırakmadan network ağınızı yavaş yavaş kurmanıza yardımcı olalım; pes etmeden çalıştığızda fark edeceğiniz şey "KADERİNİZİN KİMSENİN İKİ DUDAĞI ARASINDA OLMADIĞIDIR!".

Tabiki alt üyelere güvenmeyin. Kaderiniz kendi elinizde olacak ve adım adım bu süreci yaşayacak ve yaşatacaksınız. Kendi içinizdeki potansiyele güvenmelisiniz.

İşte bu yüzden baylar bayanlar network marketing sistemi dünyadaki en adil ve en çok kazandıran sistemlerin başında gelir. Her dilden, her ırktan, her cinsten insana eşit mesafede yaklaşarak her insanın global çapta bir iş kurmasına olanak sağlayan tek iştir. 

İnternet Sitesi Açsam Olmaz mı?

Neden olmasın. Ama doğru bir şirkette çalışıyoruz. Ve şirketimiz sizin için hazır eticaret sitenizi kayıt olur olmaz zaten açıyor. Sizin göreviniz sitenize insanları çekebilmek ve onların ziyaretçi olarak kalmalarını sağlamak ve kazanmaları için kendi sitenize üye olmalarını sağlamak...

 🙂 Size bir ipucu vereyim. “Arkadaşımla gerçek bir e-ticaret sitesi açmak istediğimizde ortalama 8000 TL bütçeye ihtiyaç duymuştuk” Daha bunun kimlik kazandırma, dijital dünyada yer edinme çalışmaları var. Ürünler de içerisinde olmadan harcadığımız para buydu...

Netice olarak demek istediğim şu: Pazarınız hazır; alışveriş siteniz hazır; 140 ülkeye satış yapacağınız kanalınız hazır... Yapmanız gereken tek şey sistemimize kayıt olmak ve kendi mağazanızdan ürün almak ve sonra sizde oluşturduğunuz sitenizden ve devamlılık arz eden satışlar yapacaksınız. Ek giderleriniz olmayacak, fatura kesme derdiniz, eleman maaşı derdiniz, yer kirası derdiniz olmayacak.... Siz sadece sitenize kayıt için enerji harcayacaksınız. Çok fazla enerjiye ihtiyacınız olmayacak.

Yapabilirsiniz buna inanmalısınız! Para Kazanmak Kolay mı peki ?  Adım atmak zor!...

Sistem Size Ne Vaadediyor!

 • Kolay yoldan para kazanmak diyorsa bir kişi oradan uzaklaşın çünkü ben hayatta hiçbir şeyin kolay olmadığı gördüm. Bu işte kolay değil ama buna değer mi? EVET.
 • kendi işinin patronu olmak, ki bu patronluk öyle elemanlarla, kira ile, faturalar ile uğraştıran bir patronluk değil! Bu herkesin patron olduğu ve kimsenin kimseye emir vermediği bir iştir ki günümüz koşullarında emir almaya o kadar çok alışan bünyeler için algılanması çok zor bir İŞTİR.
 • hiçbir aracıya para ödemek zorunda kalmadan yüksek kârla satış yapmayı sağlarsınız. Ama dediğim gibi ben önce eğitimi alın sonra satış yapın derim. - Dik kafalı değilseniz yorulmazsınız ama yok direk satışa atlarsanız ki şu soruyu aynaya bakın ve kendinize sorun: "Ben pazarlamacı mıyım?"

Bu işte;

 • Hiçbir yeteneğe ihtiyacınız yok!
 • Pazarlama uzmanı, satış danışmanı veya bu konuda tecrübeli olmanıza da gerek yok.

Bazı insanlar bu işin çok konuşan ve ağzı güzel laf yapan insanlara göre uygun olduğunu düşünerek yanılıyorlar. Mesela ben içe dönük ve insanlarla çok iyi ağzı laf yapan birisi değilim; kitap okumayı çok severim ve mesajla daha çok iyi anlaşan birisiyim. İnsanların kaçırdığı şey bu işin öğrenilebilir olduğudur. Yani yapabileceğinize inanmazsanız malesef haklısınız yapamayacaksınız; yok eğer yapabileceğinize inanırsanız da yine haklısınız evet SİZ de bu işi yaparak ciddi gelirler elde edebilirsiniz. 

 • Hiçbir yeteneğe ihtiyacınız yok! En azından başlarken; ama sonra size verdiğimiz eğitimlerle bir çok yeteneğe kavuşacaksınız. (İnsanlarla iletişim, doğru davet, doğru sunum, doğru takip vs.) 
 • Satış, pazarlama işi olmadığında hem fikirsek bu işi uzmanından öğrenmenizi tavsiye ederim. Benim tavsiyem hayatta hiçbir başarısı olmayan insanları dinlemeyin! Onlar muhakkak size yorum yaparlar ve onlara şu soruyu yöneltin: "Sen bu hayatta ne kazandın ve bana nasıl faydan dokunabilir?"

Bu işte konuya BENMERKEZ den bakamazsınız ve her zaman BİZ olacağımızı unutmamalısınız.

ARTIK UYANMA VAKTİ GELDİ!

Bu işte insan ilişkisi olduğu için sürekli olarak onları davet edecek ve muhabbet etmeyi öğreneceksiniz. Asosyal hayatınıza sosyal bir yön verecek ve daha mutlu olacaksınız. İnsanlara

-Merhaba, günün nasıl geçti? sorusunu sormanın ne kadar zor olduğunu kavrayacak ve bu aşamayı geçtikten sonra aslında ilginin ne kadar da güzel bir yaklaşım tarzı olduğunu öğreneceksiniz. 

Maddiyatçı olmaktan bahsetmiyorum. Bu işten sonra kaçınız insanlara yardım etme noktasında sınırlarınızı zorlayabilir? 

 🙂

BEN SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİM?

Size kendimden çok kısa bahsederek bu yazıyı dikkate alıp almama konusunda fikir vermiş olayım.

3 farklı Network Marketing projesiyle yakından ilgilendim. Konuyla ilgili 100’lerce kaynakta araştırma yaptım. Yapılan toplantılara katıldım. Bir çoğunda başarısız oldum ve sonunda JEUNESSE' de karar kıldım...

Hakkımda sayfasını okumanızı rica ediyorum. Maksadım ego şişirmek değil. Eğer bir konuda fikir veriyorsam hangi vasıfla size bunları aktardığımı bilmek en doğal hakkınız.

JEUNESSE' Yİ DENEMEK İSTİYORSANIZ SİZE TAVSİYEM;

Arkadaş ve Akrabalarınızı Sisteme Dahil Etmeden Önce Düşünün:

 • Normalde aramadığınız (eski, liseden arkadaşınız vs) kişileri, “senle bir iş paylaşmam lazım” diyerek aramayın. Çünkü içinden “İşin düşünce arıyorsun” diyecektir. Onun yerine insan olmaya çalışın. Kahve için sohbet edin! İşi akışına bırakın...
 • Eşinize dostunuza işi sunduktan sonra eğer tavırları olumsuz olursa siz de onlara karşı olumsuz bir tavır sergilemeyin. Negatif negatifi doğuruyor.
 • Bir web sitesi veya blog ile uğraşmayın. Şirketin sitesi ve bloğu, sosyal medya kanalları zaten mevcut. Siz ağınızı geliştirmeye bakın. (Not: benim sitem kişisel olduğu için yazıyorum. Yoksa jeunesse sitesi ile uğraşmak ilk başta sizi yoracağı gibi hiç bir şey de kazandırmaz.) 
 • Ekşi sözlük gibi paylaşımların kimlerin tarafından yapıldığı belli olmayan web sitelerinde yazılanları dinlemeyin! şikayetvar a bakabilirsiniz ama bazı şikayetlerin de kaderinizi değiştirmesine izin vermeyin. Örnek vermem gerekirse hepsiburada, apple, gittigidiyor vs. şikayetleri binlerce vardır, ve size bu şirketlerden teklif gelse kabul etmez misiniz? Kişi bazlı şirketleri değerlendirmeyin ciro varsa o ürün kalitelidir ki Jeunesse sadece 2018 yılı 5 Milyar $ ciro yapmış bir firmadır.
 • Arama motorlarına, negatif aratma yaparsanız negatif pozitif arama yaparsanız pozitif şey bulursunuz. Dolayısıyla arama motorlarında yazılanlar ile şirketi değerlendirmeyin ki Jeunesse de pek negatif bir yorum bulmanız çok zordur. Yani aradığınız sizin tutumunuzu yansıtır. Unutmayın! Pozitif olun. 

Son olarak, Gerçek kariyer ve gerçek kazanç yöntemlerini araştırmak; gerçek pazarlama yöntemlerinden haberdar olmak için İsmail ÇİMEN'İ takip edin. Bu işi 0' dan kuruyor ve gördüğünüz üzere yazıyorum. 

“Unutmayın:, emeksiz yemek olmaz. Bedava peynir sadece fare kapanında olur”